Testosteron
Další názvy: celkový testosteron
Typ vyšetření: 1
Popis odběru: Srážlivá krev (klasický odběr ze žíly na paži)
Normální hodnoty:
muži
9.4 – 35.4 nmol/l
ženy
1.00 – 3.0 nmol/l
Popis testosteronu
Testosteron je mužský pohlavní hormon zodpovědný za vývoj mužských pohlavních znaků. K jeho produkci dochází v pohlavních žlázách – varlatech (u žen v malém množství i ve vaječnících) a dále v nadledvinách u obou pohlaví. Luteinizační hormon produkovaný hypofýzou stimuluje výrobu testosteronu v pohlavních žlázách. Jiný hormon hypofýzy – ACTH - stimuluje produkci hormonů kůry nadledvin, kde tím dochází současně i k produkci testosteronu. Testosteron není jediným mužské znaky vytvářejícím hormonem, velice důležité jsou i jeho metabolity ( dehydroepiandrosteron, androstendion ).
Kdy se vyšetření provádí
Vyšetření se provádí zejména při podezření na onemocnění související s poruchami plodnosti mužů i žen, při poruchách sexuálních funkcí u mužů, dojde-li u ženy k výskytu mužského typu ochlupení a zhrubnutí hlasu. Dále se vyšetření provádí v souvislosti s předčasnou či významně opožděnou pubertou.
Výchylky hodnot
Dojde-li k nadprodukci hormonu během těhotenství dochází k rozvoji mužských pohlavních znaků u děvčátek. K tomuto dochází zejména při nádorovém postižení nadledvin, kdy nádorová tkáň produkuje hormon bez omezení běžnými regulačními mechanismy těla.
U dospělých žen se nadbytek projeví poruchami menstruačního cyklu a schopnosti otěhotnět. Dochází ke kožním projevům jako je nadměrná potivost a aktivita mazových žláz. Dochází k řídnutí vlasů a rozvoji tzv. „koutů“ tedy vlasová hranice nastupuje podobně jako u mužů.
U chlapců tento stav vede k rozvoji předčasné puberty, kdy dochází k nadměrnému zvětšení penisu, vývoji dospělého typu ochlupení, růstu chrupavky štítné a s tím spojeným změnám hlasu. Celkový růst těchto chlapců je nejprve urychlen, ale později začínají zaostávat z důvodu rychlejšího uzávěru růstových štěrbin.
Příčin nedostatečné tvorby mužských pohlavních hormonů je celá řada. Nejdůležitějšími jsou onemocnění zejména varlat, hypofýzy, hypotalamu a též nedostatečná citlivost tkání vůči testosteronu. A dále například nadměrná konzumace alkoholu, kouření marihuany a nezdravý životní styl obecně.
Nedostatek hormonu před pubertou se u dospělého muže projeví malými varlaty, která neprodukují spermie. Penis má dětské vzezření a obvykle nelze dosáhnout erekce. Tito muži mají rozložení tuku podobné ženám, jejich celková odolnost a výkonnost je snížená. Dojde li k snížení tvorby po již proběhlé pubertě jsou příznaky podobné, ale nikoliv tak nápadně vyjádřené. Penis je dospělého vzezření, hlas není změněn, růst kostry je v normě.
© 2019 Vitalion.cz, Napište nám | Podmínky užití | Poučení OOU | Reklama | Mapa webu
Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.