Kyselina močová
Další názvy: trihydroxypurin
Typ vyšetření: 1
Popis odběru: Srážlivá krev (klasický odběr ze žíly na paži); doporučuje se nalačno
Normální hodnoty:
0-1 měsíc
140 – 340 mol/l
1 měsíc – 15 let
120 – 360 mol/l
od 15 let muži
180 – 420 mol/l
od 15 let ženy
120 – 360 mol/l
Popis vyšetřované látky
Kyselina močová je nejdůležitějším konečným produktem oxidace purinů, které pocházejí nejen z nukleových kyselin z vnějšího prostředí, ale i z vlastního těla (např. stárnoucí buňky). Je velmi málo rozpustná ve vodě. Naprostá většina kyseliny močové je vylučována ledvinami z těla, menší množství stolicí. K hromadění kyseliny močové v těle může docházet buď nadměrnou tvorbou nebo sníženou schopností ledvin ji vylučovat. Pokud k tomuto dochází, nastává onemocnění zvané „dna“. Při tomto vrozeném onemocnění se kyselina močová ve formě krystalků usazuje ve tkáních, převážně v kloubech, kde působí bolest a záněty. Zároveň se krystalky mohou shlukovat a vytvářet močové či ledvinové kaménky a působit poškození těchto orgánů.
U chronické formy dny se mohou objevovat i shluky kyseliny močové pod kůží – tofy. Vypadají jako malé hrbolky na uších či rukou.
Kdy se vyšetření provádí
Vyšetření je požadováno při podezření na dnu. Typickými příznaky je bolest kloubů (palce u nohou, kotníky, zápěstí, kolena atd.). Po nějaké době i zčervenání, otok atd.
Dále je vyšetření vyžadování ke zjištění, zda v těle nedochází ke zvýšenému odbourávání buněk, při chemoterapiích a léčebném ozařování. Také při podezření na poškození ledvin je vyšetření na místě.
Výchylky hodnot
Pro posouzení závažnosti stavu je nutné výsledky konzultovat s lékařem. Hranice normy jsou pouze orientační a u každého člověka může být normou jiná rozmezí, jelikož je mnoho faktorů, které hladinu kyseliny močové ovlivňují.
Častější jsou výchylky kyseliny močové směrem nad normu a je třeba zjistit, jestli příčinou je špatné zpracovávání purinů, resp. nadprodukce kyseliny močové, nebo neschopnost těla se kyseliny močové zbavit.
Nízká hladina kyseliny močové nebývá častá a nebývá sledována. Zřídka se může jednat o poškození ledvin či jater, o vzácná dědičná onemocnění. Ale k jejich diagnostice se stanovení hladiny kyseliny močové většinou nepoužívá. I ke stanovení diagnózy dny se užívají i jiná další vyšetření.
Některá léčiva též hýbají s hladinou kyseliny močové v organismu. Např. některá diuretika a aspirin (a jiné salicyláty), která v menších a občasných dávkách zvyšují hladinu kyseliny močové, zatímco v dávkách velkých hladinu snižují.
© 2022 Vitalion.cz, Napište nám | Podmínky užití | Poučení OOU | Reklama | Cookies (seznam) | Mapa webu
Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.