Chloridy
Další názvy: chlór
Typ vyšetření: 1
Popis odběru: Srážlivá krev (klasický odběr ze žíly na paži);
Normální hodnoty: Krev
do 1 roku:
95 – 115 mmol/l
1 rok – 15 let:
97 – 110 mmol/l
nad 15 let:
97 – 108 mmol/l
Moč
0 – 1 rok:
2 – 10 mmol/den
1 rok – 7 let:
20 – 70 mmol/den
7 let – 15 let:
50 – 130 mmol/den
nad 15 let:
120 –
Popis vyšetřované látky
Chloridový anion je jedním z hlavních iontů vyskytujících se v organismu, je to kladně nabitý ion. V největším množství se nachází v extraceluláním prostoru, v samotných buňkách je jeho koncentrace nižší. Chloridový anion je hlavním partnerem sodíku v organismu. Koncentrace chloridu se také udržuje poměrná ke koncentraci sodných kationtů. Spolupodílejí se na udržování acidobazické rovnováhy a udržení určitého množství vody v těle, na svalové činnosti, srdečním stahu a přenosu nervové informace Do těla se chlor dostává v potravě a jeho přísun bývá běžně dostatečný, jelikož je obsažen v soli. Chlor se vstřebává v gastrointestinálním traktu a jeho přebytek je vylučován ledvinami.
Kdy se vyšetření provádí
Vyšetření je vyžadováno v kombinaci s ostatními vyšetřeními iontů v těle. Provádí se rutinně jako součást celkového vyšetření elektrolytů v těle. Dále je vyšetření často prováděno u pacientů, jejichž stav, choroba či užívaná léčiva mohou měnit hladiny elektrolytů v těle, u chronických i akutních onemocnění. Hladina může napovědět při dlouhodobých obtížích, kterými jsou zvracení, průjem, nevolnost, dýchací obtíže. Vyšetření chloridů v moči může lékaři ukázat, zda pacient dodržuje předepsanou dietu s nízkým obsahem solí a také jestli je výchylka způsobena velkou ztrátou solí nebo zvýšenou hladinou hormonů. Pokud je koncentrace chloridů nízká, jedná se o ztrátu solí, v případech jako je dehydratace, zvracení nebo užití diuretických léků. Nadbytek hormonů aldosteronu či kortizolu je příčinou zvýšené hladiny chloridů.
Výchylky hodnot
Výchylky hodnot nad stanovenou hranici normálu značí hyperchloridemii a velmi často jsou přítomny společně se zvýšenou hladinou sodných iontů, hypernatremií, nejčastěji následkem dehydratace. Také při metabolické acidóze, velké ztrátě bazí, se vyskytuje hyperchloridemie a při respirační alkalóze po hyperventilaci. U nemocí způsobujících pokles sodíku v krvi se taktéž vyskytuje pokles chloridů v krvi, hypochloridemie. U dlouhodobého zvracení, průjmu, rozedmě plic a jiných chronických onemocnění se vyskytuje respirační acidóza současně s hypochloridemií a při ztrátě kyselin metabolická alkalóza. Stanovení chloridů v potu je průkazem cystické fibrózy slinivky břišní. Stejně jako u ostatních vyšetření iontů je třeba, aby laboratoř provádějící vyšetření dodala k výsledkům své referenční rozmezí.
© 2022 Vitalion.cz, Napište nám | Podmínky užití | Poučení OOU | Reklama | Cookies (seznam) | Mapa webu
Provozovatelem tohoto serveru je MAFRA, a.s., se sídlem Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČO: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Společnost MAFRA, a.s., je členem koncernu AGROFERT.