Amyláza

Další názvy: AMS Typ vyšetření: 2 Popis odběru: Srážlivá krev (klasický odběr ze žíly na paži), moč Normální hodnoty:

Krev:

Do 1 měsíce: do 2.6 kat/l
Dospělí: 1.25 – 5 kat/l


Moč:
1.7 – 26 kat/l

Popis vyšetřované látky

Amyláza je jedním z nejdůležitějších enzymů organismu. Je to enzym, který štěpí škrob na jednodušší cukry a chemicky patří mezi hydrolázy. Amylázu vyrábí převážně slinivka břišní a enzym pak je dopravován do tenkého střeva, kde se účastní trávení. Déle je ale také amyláza vyráběna i jinými tkáněmi, např. slinami, kde se nazývá ptyalin, a mírně i ve střevní sliznici a ve vejcovodu u žen. Amyláza se nachází v mírném množství v krvi i v moči a je zde možno vyšetřovat její hladinu. Při poškození orgánů, které amylázu vyrábějí, se hladina amylázy v krvi, popř. i v moči, může měnit.

Kdy se vyšetření provádí

Vyšetření se požaduje při podezření na poškození orgánů, které amylázu vyrábějí. Jedná se převážně o slinivku břišní, při chorobách jako je akutní či chronická pankreatitida (zánět slinivky) či jiná onemocnění. Množství amylázy v moči odráží množství amylázy v krvi. Změny se v moči projeví o něco později než v krvi. Někdy se vyšetření provádí společně s vyšetřením kreatininové clearance, pokud je podezření na příčinu výchylky hladiny amylázy v ledvinách, ne ve slinivce. Příznaky akutního onemocnění slinivky břišní jsou například typicky prudká bolest břicha, vysoká horečka, pocit na zvracení či zvracení. Při chronických obtížích se vyskytují celkové potíže se zažíváním (průjmy, bolesti atd.). Pro diagnostiku akutního zánětu slinivky je lepší vyšetření pankreatického isoenzymu**** (varianta enzymu) amylázy, než stanovení celkové aktivity enzymu.

Výchylky hodnot

Nejvýznamněji se hladina amylázy mění při akutní pankreatitidě a trvá po celou dobu nemoci. Při chronických onemocněních hladina stoupá méně. Hladina se mění při uzávěru cest, které amylázu dopravují do střeva, při potížích se žlučníkem a žlučovými cestami. Déle se hladina může vychýlit nad normální hodnoty při ženských patologických stavech (nádor vaječníku, mimoděložní těhotenství) a dalších chorobných stavech, kdy ale stanovení hladiny neslouží k diagnostice těchto potíží. Hladina se může změnit při potížích s ledvinami. Snížená hladina nastává, pokud slinivka neprodukuje dostatečné množství amylázy.

Nemoci u kterých se vyšetření provádí

Alternativní vyšetření

Aktuální diskuze o vyšetřeních